Podsumowanie KS Wadowice

Przyszedł czas na podsumowanie pracy Naszych arbitrów w Papieskim Podokręgu Piłki Nożnej w Wadowicach. Jak wszyscy wiemy, sędziowie są jacy są i nic na to nie można zrobić. Tak sądzą  sędziowie, którzy uważają, że to oni są Władcami i Panami meczy piłkarskich i że to oni są dla klubów a nie klubu dla nich. Chciałbym powiedzieć, że nic mylnego, tak było bardzo dawno, jeszcze tak czasami bywa, ale dla sędziów czasy się zmieniły na gorsze, dla klubów na lepsze. W dobie internetu, rozwiniętej telefonii komórkowej,   mamy możliwość opisywania każdego przekrętu, każdego krętactwa , nie kompetentności i braku umiejętności.  Zaraz tacy sędziowie są napiętnowani i wytykani przez środowisko i Wszyscy o nich mówią niekoniecznie dobrze. Mam nadzieję, że nie będziemy słyszeć a przynajmniej co raz mniej, że do klubu X sędziowie jeżdżą po to bo po meczu jest kiełbaska, kurczaczek i coś do niego oraz tzw, okrągłe delegacje, takie sytuacje nie powinny mieć wpływu na prowadzenie meczy przez arbitrów.., kluby ocenia się nie pod względem sportowym a pod względem tzw. "gościnności" i tu jest temat rzeka, co rozumiemy pod pojęciem "gościnności".  Nadciąga Młoda fala, bardzo dobrych i bardzo dobrych sędziów, którzy wydaje się, że nie przywiązują do tego zbytnio uwagi, skupiają się przede wszystkim na Swoim profesjonalnym podejściu do przeprowadzenia zawodów.

Od pewnego czasu (7 lat), obserwuję minimalne zmiany na dobre. Co to znaczy?. A to że co raz częściej obserwuję  jak mecze prowadzą młodzi, gniewni, ambitni ludzie, którzy dbają o swoją reputację, mają duże ambicje i nie są łasi na korupcyjne propozycję, które były, są i będą, nie kręcą tzw "lodów". Nie narażają swojego nazwiska na pośmiewisko i wytykanie w środowisku PPN Wadowice i nie tylko. Jestem spokojny o prowadzenie meczu przez tego typu arbitrów, skupiam się tylko i wyłącznie na drużynie, ustawieniu i założeniach taktycznych. Wtedy staram się nie szukać usprawiedliwienia w porażkach, w błędach sędziowskich lub jakiś innych poza ziemskich czynnikach.  Dobrze wszyscy wiemy, że w rundzie takich meczy jest dwa może trzy. Jest jeszcze jedno bardzo groźne zjawisko tzw, możni obserwatorzy, mam nadzieję, że już tak nie jest, kiedy pan obserwator wchodzi do sędziów i delikatnie sugeruje, która drużyna powinna mecz wygrać wtedy taki arbiter jest w potrzasku (a wiem coś na ten temat).  Zdaję sobie sprawę, że w Papieskim Kolegium Sędziów odpowiednich osób do prowadzenia meczy na odpowiednim poziomie jest bardzo mało, biorę pod uwagę ludzkie błędy i nie dociągnięcia, jest to normalne. Większość osób nazywanych sędziami piłkarskimi to przypadkowe osoby, nie umiejące prowadzić meczy piłkarskich ( to nie ich wina, bo w Podokręgu nikt nie uczy prowadzenia w praktyce meczy, tylko wciskają suchą teorię) o bardzo niskich umiejętnościach, wielu z nich nigdy nie grało w piłkę, o niskiej moralności i etyce zawodowej, osoby, które na każdym meczu chciałby coś ukręcić, oczywiście byłbym niesprawiedliwy w tej ocenie, tyczy się to części sędziów, ale ich postępowanie rzutuje na całe sędziowskie środowisko (słynne słowa byłego Prezesa Listkiewicza - jedna czarna owca !!!, ha,ha,ha)  i to jest największym problemem Naszej kopanej oraz mentalności Polaków, katolickiego Narodu ???.

Bardzo się cieszę, że w przeciągu krótkiego czasu Kolegium Sędziów PPN w Wadowicach pod przewodnictwem pana Marka Skrzypczaka prowadzi  nabór młodych ludzi, którzy chcą sędziować mecze piłkarskie, to jest jeden plus tej działalności i tego Zarządu. Nie chcę pluć do ogródka w którym kopałem ziemniaki przez 11 lat i przeprowadziłem  ok. 450 meczy, ale też nie mogę być ślepy na błędy powielane przez stulecia przez tych samych ludzi, nie reagowanie na oczywiste przekręty i brak reakcji na czynienie postępów i dążenia do eliminowania kiepskich arbitrów, oszustów i złodziei, osób, które wiadomo jest z góry że nie będą się uczyć i robić postępów co w przypadku sędziów piłkarskich jest koniecznością. Trzeba wyciągać wnioski, ewaluować. Widzę, że to jest nie zrozumiałą  abstrakcją w KS Wadowicach. Czasami śledzę obsadę sędziów, i krew mnie zalewa jak w jednych i tych samych klubach są ci sami sędziowie, te same nazwiska, czasami tylko się zmieniają funkcjami, o czym to świadczy, pytam się,,,,,,,,,,. Dlaczego nie można zrobić tak, że sędziowie mogą prowadzić zawody tego samego klubu np. co trzy tygodnie !!!!!. Dlaczego Ci sami sędziowie sędziują mecze określonych drużyn !!!!!!. Czy to przypadek!!!!. Dlaczego nie może być tak, że perspektywiczni, młodzi zdolni sędziowie sędziują po dwa, cztery mecze w weekend !!! (oczywiście Ci, którzy mają na to czas), tylko sędziują starzy, niedowidzący, niedobiegający, bez kondycji sędziowie, tzw. układowcy lub gorsi - olewusy, którzy wychodzą z założenia "czy się stoi, czy się leży 50 zł się należy", o co kaman,,,,,,, panie Marku niech pan się nad tym zastanowi (jeśli ma Pan cokolwiek do powiedzenia?, choć wiem, że nic do gadania Pan nie ma), dlaczego czynni obserwatorzy prowadzą mecze jako sędziowie, przecież to jest co najmniej naganne, ale na pewno nienormalne i nieetyczne.

Od  kilku lat obserwuję postępy sędziów w KS Wadowice, i mam wrażenie, że  nic się nie zmienia. Co raz bardziej poziom się obniża, byliśmy potęgą kilka lat temu (mieliśmy pierwszoligowców, drugoligowców, 2 trzecioligowców, 6 czwartoligowców a teraz co mamy i gdzie ?). Albo szkolenie nie jest efektywne, albo  w KS Wadowice położono całkowicie lagę na promowanie „młodej gwardii” lub zarządzający i osoby, które mogłyby pomóc w kwestii promocji Naszego KS są zbyt "małe", żeby mogły podskoczyć Naszym Wyższym władzom w MZPN.

Najlepsi sędziowie w Papieskim Kolegium Sędziów "ZŁOTA DZIESIĄTKA": Od tych Panów, nowi adepci sędziowania powinni brać wzór i uczuć się. Od starszych nie proponuję......... .

1. Michniak Maciej                    9

2. Rusinek Mariusz                    9