Myślenie zawodnika w czasie gry

W sportowych grach zespołowych myślenie ujawnia sie przy formowaniu zespołowej i indywidualnej koncepcji  rozegrania meczu, rzutu wolnegok, rzutu rożnego, a także w rozwiązywaniu doraźnych zadań w czasie trwania meczu.. Proces ten zwany jest inaczej myśleniem taktycznym i charakteryzuje  się: przygotowaniem plany walku sportowej, wyborum właściwych środków walki, szybkością procesów myślenia w działaniu, wykorzystaniem wiadomości i umiejętności taktycznych w sposobie prowadzenia gry. Elementy walki w grze w piłkę nożną wymagają od zawodnika zachowań celowych poprzez znalezienie najbardziej efektywnych w danych warunkach sposobów rozegrania piłki, zastosowanie nieoczekiwanych kombinacji i wytworzenie najbardziej korzystnych sytuacji dla swojej drużyny. Myślenie w grze musi prowadzić do zachowań celowych, opartych na wiedzy taktycznej pozwalającej prawidłowo i skutecznie ocenić sytuację. Pojęciem , którego używa się do podkreślenia roli procesu myślenia w trakcie meczu jest antycypacja tj. przewidywanie i wyprzedzanie zdarzeń, które jeszcze nie nastąpiły. Antycypacja to umiejętność określenia, na podstawie następstwa zdarzeń, możliwości zaistnienia w przyszłości jakiejś korzystnej lub niekorzystnej sytuacji.  Zawodnik w trakcie gry wykonuje pewne działania przygotowawcze po to, aby walka przybrała porządany dla niego stan. Uprzedza on pewne fakty przez zajęcie odpowiedniego miejsca na polu gry,  stosuje odpowiednie tachniki, maskuje właściwe działania, przyspiesza lub zwalnia tempo gry, względnie wykorzystuje przepisy dla chwilowego przerwania gry.